Szukaj

piątek, 18 września 2015

Rolada z bitą śmietaną i wanilią.

Mmmm... tylko tyle i aż tyle. Rolada biszkoptowa z bitą śmietaną z dodatkiem laski wanilii. Delikatna, kremowa, rozpływająca się w ustach. Idealna do popołudniowej kawy, błyskawiczna w przygotowaniu. Wanilia wypełniła całą kuchnię swoim pięknym, intensywnym zapachem, a czarne ziarenka świetnie wyglądają w towarzystwie śmietanki.






Składniki:
- 5 jajek
- 5 łyżek cukru
- 5 łyżek mąki pszennej
- 1 płaska łyżka mąki ziemniaczanej
- 1/4 łyżeczki proszku do pieczenia
- 1 cukier waniliowy
- szczypta soli

Do przełożenia:
- 350-400ml słodkiej śmietanki 36% 
- 2 łyżki cukru pudru
- 1 duże opakowanie (16g) cukru waniliowego
- laska wanilii
- 2 łyżki dżemu truskawkowego 

Białka oddzielamy od żółtek, dodajemy szczyptę soli i ubijamy je na sztywno. Pod koniec ubijania dodajemy łyżkę cukru. Żółtka ubijamy z 4 łyżkami cukru i cukrem waniliowym na kogel mogel. Ubite na sztywną pianę białka dodajemy do kogla mogla i delikatnie mieszamy trzepaczką. Dosypujemy suche składniki, czyli mąkę pszenną, mąkę ziemniaczaną i proszek do pieczenia, mieszamy delikatnie do dokładnego połączenia składników.
Ciasto wylewamy na płaską blachę wyłożoną papierem do pieczenia i wyrównujemy. Pieczemy w temperaturze 185°C (z termoobiegiem) przez 15 minut.
Gorące ciasto ściągamy razem z papierem z blachy, odwracamy do góry nogami, odklejamy papier, kładziemy czystą ściereczkę kuchenną i zawijamy w rulon. Pozostawiamy do całkowitego wystygnięcia.

Dobrze schłodzoną śmietankę ubijamy do momentu uzyskania pożądanej konsystencji. Na koniec dodajemy cukier puder i cukier waniliowy, a także ziarenka z laski wanilii. 

Biszkopt rozwijamy, smarujemy cieniutko truskawkowym dżemem, wykładamy śmietanę (zostawiamy przy jednym z końców zapas 2cm by krem nie wypływał), rozsmarowujemy równo po cieście i ponownie zwijamy w rulon. Gotową roladę przykrywamy ściereczką i wstawiamy do lodówki na przynajmniej 2-3 godziny. 
Roladę kroimy lekko pod skosem na kawałki, podajemy posypane cukrem pudrem i udekorowane listkiem mięty. 

Smacznego! 

czwartek, 17 września 2015

Makaron z pesto, warzywami i schabem.

Kolejna propozycja na obiad szybki, pyszny, kolorowy. Całość nie zajęła mi więcej niż 35minut, a uwierzcie mi na słowo, że warto. Wieprzowinę można zastąpić kurczakiem, bądź dodać np. szynkę.





Składniki dla 2 osób:
- około 200g makaronu (waga suchego makaronu)
- pół słoiczka pesto 
- 200g schabu bądź szynki wieprzowej
- 1 papryka czerwona
- 3 ząbki czosnku
- 1 duża cebula
- 6-7 pomidorów suszonych w oleju
- łyżka oleju
- garść listków bazylii
- sól, pieprz

Makaron gotujemy zgodnie z instrukcją podaną na opakowaniu, a następnie odcedzamy. 
W tym czasie na patelni rozgrzewamy olej, mięso kroimy w kostkę i delikatnie posypujemy solą i pieprzem, wrzucamy na patelnię i smażymy do chwili uzyskania ładnego, zarumienionego koloru.
Cebulę kroimy w drobną kostkę, paprykę w większą, czosnek przeciskamy na prasce. Na głębokiej patelni bądź w odpowiednim nieprzywierającym garnku podsmażamy cebulę i czosnek, po chwili dodajemy paprykę. Dodajemy odrobinę soli i pieprzu, smażymy do miękkości, podlewamy odrobiną wody. Do warzyw dodajemy usmażone mięso, pokrojone pomidory suszone, ugotowany makaron i pół słoiczka pesto. Dokładnie mieszamy i chwilę smażymy razem. Można oczywiście dodać więcej pesto, jednak dla mnie pół słoiczka to optymalna ilość na taką porcję. 
Doprawiamy do smaku solą, pieprzem, ewentualnie ostrą papryką. Na sam koniec zdejmujemy garnek z ognia i dodajemy listki bazylii, w całości bądź posiekane.

 Danie można podawać posypane parmezanem.

Smacznego!

poniedziałek, 14 września 2015

Tort karmelowo-orzechowy. Wszystkiego najlepszego Mamo!

Z tego przepisu powstał już jeden tort - dla mojego męża z okazji urodzin. W tym roku postanowiłam zrobić go jeszcze raz, tym razem na urodziny mojej mamy. Dlaczego zrobiłam ten sam tort? Odpowiedź jest prosta - jest przepyszny, znika w kilka minut, wszyscy się nad nim rozpływają i biorą dokładki. Po prostu jest powalająco dobry! Polecam!




Składniki na biszkopt:
- 6 jajek
- 6 łyżek cukru
- 6 łyżek mąki pszennej
- 1 płaska łyżka mąki ziemniaczanej
- 1/4 łyżeczki proszku do pieczenia
- 1 cukier wanilinowy

Na krem:
- 140g orzechów włoskich 
- 130g cukru
- 250ml mleka (najlepiej 3,2%)
- 2 żółtka
- 2 łyżki cukru
- 20g mąki ziemniaczanej 
- 1 cukier wanilinowy
- 250g masła
- 250g kajmaku

 Na dekorację:
- około 15-20 orzechów laskowych
- 150g cukru

Na początku przygotowujemy biszkopt. Rozdzielamy żółtka od białek, białka ubijamy na sztywną pianę, pod koniec ubijania dodajemy jedną łyżkę cukru. Żółtka ucieramy z resztą cukru na kogel mogel. W misce łączymy mąkę pszenną, ziemniaczaną i proszek do pieczenia. Delikatnie łączymy ubite żółtka z pianą z białek, najlepiej sprawdzi się tutaj trzepaczka. Dodajemy suche składniki i mieszamy do połączenia składników. Ciasto wylewamy do tortownicy, na dno której warto wyłożyć papier do pieczenia.
Pieczemy 25-30 minut w temperaturze 185°C (z termoobiegiem).
Po upieczeniu wyjmujemy z tortownicy, odklejamy papier i zostawiamy do wystudzenia.
Czas na krem. 130g cukru umieszczamy na suchej patelni i podgrzewamy na średnim ogniu do momentu skarmelizowania. Trzeba pilnować, by cukier się nie przypalił. Nie wolno go mieszać ponieważ wtedy wytrącą się kryształki i nici z przezroczystego karmelu. Kiedy karmel będzie gotowy patelnię zdejmujemy z ognia i wrzucamy orzechy, dokładnie obtaczamy je w cukrze. Wykładamy na papier do pieczenia i pozostawiamy do ostygnięcia.
Wystudzone orzechy należy potłuc na małe kawałeczki. Najlepiej włożyć je do foliowej torebki i potraktować ją tłuczkiem do mięsa.
Pół szklanki mleka zagotowujemy z dwoma łyżkami cukru. Pozostałe mleko mieszamy dokładnie z mąką ziemniaczaną i żółtkami. Do gotującego się mleka wlewamy nasz roztwór i szybko mieszamy by nie powstały grudki. Gotujemy minutę, następnie górę przykrywamy folią by nie powstał kożuch i odstawiamy. Budyń musi być zimny.
Miękkie masło ucieramy mikserem, powoli dodajemy zimny budyń i miksujemy. Na sam koniec wrzucamy potłuczone orzeszki i mieszamy ręcznie.
Upieczony biszkopt przekrawamy na dwie równe części. Dolny blat smarujemy kajmakiem, następnie wykładamy połowę masy budyniowej. Na to układamy drugi kawałek biszkoptu, smarujemy resztą kajmaku, wykładamy pozostałą masę budyniową i rozsmarowujemy ją zarówno na górze jak i po bokach tortu.
Na wykałaczki nabijamy orzechy, na patelni karmelizujemy cukier. Maczamy orzeszki w karmelu, a następnie odkładamy na papier do pieczenia by wystygły. Orzechami dekorujemy tort.
Jeśli chcemy zrobić jakiś napis, obrazek z cukru wystarczy "narysować" na papierze do pieczenia skarmelizowanym cukrem pożądany przez nas kształt. Po wystudzeniu wbijamy w wierzch tortu i gotowe. 

Smacznego!

Ryż z warzywami i krewetkami.

Tym przepysznym daniem zaskoczył mnie nikt inny jak mój wspaniały mąż. Postanowiłam się podzielić przepisem na blogu, ponieważ uważam, że jest to idealna propozycja na wyjątkową kolację czy fajny obiad. Krewetki, smażony ryż, aromatyczne warzywa... palce lizać! Niestety posiadam tylko jedno zdjęcie, wszystko pachniało i wyglądało tak wybornie, że musiałam zabrać się do jedzenia. :-)



Składniki na 2 osoby:
- 500g krewetek 
- fasolka szparagowa zielona
- czerwona papryka
- cebula
- 1 ząbek czosnku
- marchewka 
- 100ml białego wina
- natka pietruszki
- sól, pieprz, ostra papryka
- 2 torebki brązowego ryżu
- 2 łyżki oliwy z oliwek
- 2 jajka

Ryż gotujemy jak zawsze, skracamy jednak czas gotowania o 1-2minuty w stosunku do tego podanego na opakowaniu. W rondelku, na oliwie podsmażamy ugotowany ryż, kiery ziarenka już się ładnie zeszklą robimy trochę miejsca i wbijamy do rondelka dwa jajka - mieszamy je tak jakbyśmy robili jajecznicę. Kiedy jajka się zetną mieszamy z ryżem, doprawiamy solą i pieprzem, smażymy razem kilka minut.

Fasolkę szparagową obieramy i kroimy na kawałki, paprykę kroimy w cienkie słupki, tak samo marchewkę. Cebulę siekamy w kostkę, a czosnek przeciskamy przez praskę. Na rozgrzanej teflonowej patelni smażymy warzywa, można delikatnie podlać je wodą. Kiedy będą już miękkie dodajemy obrane krewetki, smażymy razem chwilę po czym podlewamy winem. Kiedy wino odparuje doprawiamy do smaku pieprzem, solą i ostrą papryką chili. 

Na talerz wykładamy porcję ryżu, na wierzch kładziemy krewetki z warzywami. Całość posypujemy posiekaną natką pietruszki, można dodać kilka pomidorków koktajlowych do dekoracji.

Smacznego!

Tarta z bitą śmietaną i truskawkami.

Klasyk, cóż więcej można powiedzieć. Kruche, maślane ciasto, aksamitna śmietana i słodkie truskawki. Połączenie stare jak świat, ale lubiane chyba przez wszystkich. Spód do tarty można przechowywać po upieczeniu w zamrażalniku, dlatego warto go mieć na "czarną godzinę", kiedy wpadną niezapowiedziani goście - wystarczy ubić śmietanę, pokroić owoce i w dosłownie kilka chwil mamy piękny, smaczny deser.



Składniki:
- 185g mąki pszennej
- szczypta soli
- 2 łyżki cukru 
- 110g zimnego masła
- 1 żółtko
- 2 łyżki zimnej wody
Na nadzienie:
- 500ml śmietany kremówki 36%
- 2-3 łyżki cukru pudru
- laska wanilii (opcjonalnie)
- cukier waniliowy
- 300-400g truskawek bądź innych owoców

W misce mieszamy ze sobą wszystkie suche składniki, dodajemy do nich pokrojone, zimne masło i szybko ugniatamy ręką. Po chwili dodajemy żółtko i wodę. Wyrabiamy (jak najszybciej) do połączenia składników i uzyskania gładkiej masy. Ciasto formujemy w płaski placek, wkładamy do torebki foliowej i chłodzimy w lodówce przez godzinę.
Po tym czasie wyjmujemy ciasto i rozwałkowujemy je na grubość mniej więcej 3mm. Najłatwiej to zrobić wkładając masę pomiędzy dwa arkusze papieru do pieczenia, nic się wtedy nie przylepia.
Ciasto nawijamy na wałek i przekładamy do formy na tartę, którą uprzednio należy lekko natłuścić masłem.
Dociskamy dokładnie palcami do powierzchni formy, nadmiar ciasta odcinamy z góry.
 Całość nakłuwamy widelcem i chowamy do lodówki na 30-60 min. 
Pieczemy w temperaturze 185°C (z termoobiegiem) przez 20-25 minut, ciasto musi się ładnie zarumienić. Po tym czasie wyjmujemy z piekarnika i pozostawiamy do całkowitego wystudzenia.
Śmietanę kremówkę (koniecznie mocno schłodzoną) ubijamy mikserem na największych obrotach do momentu uzyskania pożądanej konsystencji. Dodajemy cukier puder, cukier waniliowy i nasionka z laski wanilii, całość mieszamy do połączenia składników. W razie potrzeby można dodać więcej cukru pudru. 
Śmietanę wykładamy na zimny spód tarty, wyrównujemy powierzchnię i układamy na górze pokrojone truskawki. 
Tartę podajemy mocno schłodzoną, najlepiej prosto z lodówki.


Smacznego! 

niedziela, 13 września 2015

Pieczone słodko-pikantne żeberka.

Pieczone żeberka - palce lizać! Osobiście najbardziej lubię właśnie takie z piekarnika, ewentualnie z grilla. Bez dodatkowego tłuszczu, za to z aromatyczną marynatą. Słuszny kawałek mięsa ucieszy chyba każdego mężczyznę, mój był bardzo zadowolony z takiego obiadu. :-)  Żeberka właściwie robią się same, więc nie napracujemy się przy nich.






Składniki dla 2 osób:
- około 500g żeberek wieprzowych (mięsne, a nie same kości czy tłuszcz)
- 2 łyżki keczupu pikantnego dobrej jakości
- 2 łyżki musztardy stołowej
- 1,5 łyżki miodu naturalnego
- 2 ząbki czosnku
- łyżeczka ostrej papryki chili
- mielony pieprz, odrobina soli

Żeberka dokładnie myjemy po czym osuszamy ręcznikiem kuchennym. Kroimy na kawałki. W misce mieszamy wszystkie składniki marynaty - keczup, musztardę, miód, przeciśnięty przez praskę czosnek, ostrą paprykę, pieprz, sól. Mięso wkładamy do miski, dokładnie obtaczamy je w marynacie i wkładamy do lodówki na 1-2 godziny. Po tym czasie wykładamy żeberka do naczynia żaroodpornego i pieczemy pod przykryciem w piekarniku nagrzanym do temperatury 200°C przez około 60-80 minut (w zależności od wielkości i grubości kawałków). Podczas pieczenia od czasu do czasu podlewamy sokiem wydobywającym się z mięsa. Na koniec odkrywamy mięso i pieczemy jeszcze około 10 minut używając górnego opiekacza. Doskonale smakują z burakami, ale myślę, że równie dobre będą z surówką z białej kapusty. 

Smacznego! :) 

piątek, 11 września 2015

Makaron z twarogiem i truskawkami.

Pomysł na obiad błyskawiczny, prosty, tani, a przy tym smaczny. Idealna propozycja, kiedy musimy przygotować coś dosłownie w 20 minut lub po prostu mamy ochotę na słodki obiad. Czasami zapomina się o takich prostych propozycjach, dlatego postanowiłam umieścić dzisiejszy wpis.
Dla mnie to smak dzieciństwa, często jadło się makaron z twarogiem i przyznam, że uwielbiałam takie obiady, zwłaszcza w upalne lato. 




Składniki dla 2 osób:
- około 200-250g makaronu pełnoziarnistego (waga podana na sucho)
- twaróg półtłusty lub pełnotłusty (300-350g)
- cukier waniliowy
- cukier (ilość wedle uznania)
- 2 łyżki jogurtu greckiego
- truskawki

Makaron gotujemy zgodnie z instrukcją podaną na opakowaniu, w tym samym czasie przygotowujemy ser. W misce rozdrabniamy twaróg widelcem, dodajemy cukier, cukier waniliowy, jogurt grecki i dokładnie mieszamy do momentu uzyskania pożądanej konsystencji. Kiedy całość będzie za gęsta i zbyt sucha można dodać więcej jogurtu bądź wlać kilka łyżek mleka.
Ugotowany makaron odcedzamy, wykładamy na talerze, podajemy z serem i pokrojonymi truskawkami. Całość można przybrać listkiem mięty i polać np. miodem.

Smacznego!

Imprezowe przystawki.

Przystawki idealne na imprezę lub po prostu jako przegryzka do filmu. Można przygotować je wcześniej, więc zapraszając gości nie stracimy zbyt wiele czasu na przygotowania.
Zdjęcia kiepskiej jakości, za co z góry przepraszam - przekąski przygotowywałam dla męża i jego kolegów na mecz, więc musiałam się spieszyć zanim wszystko poznikało z talerzy. :-)


Składniki na zawijasy z tortilli:
- 6 placków tortilli (ja kupuję gotowe z Biedronki, wystarczy je podpiec na suchej patelni)
- kilka listków sałaty lodowej
- ulubiona wędlina
- ser żółty w plastrach
- papryka czerwona
- na sos: 4 łyżki jogurtu greckiego, 2 łyżki majonezu, łyżeczka keczupu, pół łyżeczki musztardy, sól, pieprz

Placki podpiekamy na patelni zgodnie z instrukcją na opakowaniu. Składniki na sos dokładnie ze sobą mieszamy, doprawiamy do smaku. Paprykę kroimy na cienkie paseczki. 
Każdy placek smarujemy sosem, układamy liście sałaty, plastry szynki, sera żółtego i kawałki papryki. Zwijamy w rulon, wbijamy wykałaczki w odległości mniej więcej 4cm od siebie i kroimy lekko pod skosem. 


Składniki na śliwki:
- suszone śliwki
- cienkie plastry boczku surowego
- przyprawa do grilla

Każdą śliwkę zawijamy w boczek, przekłuwamy wykałaczką, posypujemy przyprawami. Grillujemy około 15 minut na grillu bądź pieczemy 15 minut w piekarniku nagrzanym do 200°C.

 
Składniki na faszerowane pomidorki:
- 500g pomidorków śliwkowych / koktajlowych
- twaróg zmielony np. president
- ząbek czosnku
- łyżka majonezu
- sól, pieprz, słodka papryka, czosnek granulowany
- ulubione zioła np. szczypiorek, bazylia, pietruszka

Z każdego pomidorka odcinamy szypułkę i małą łyżeczką pozbywamy się gniazda nasiennego ze środka. 
W misce łączymy ze sobą twaróg, majonez, przyprawy, posiekane zioła i przeciśnięty ząbek czosnku.
Faszerujemy pomidorki, w każdego wbijamy wykałaczkę - będzie łatwiej po nie sięgać. Są pyszne! 

Składniki na koreczki:
- dobrej jakości kiełbasa
- ogórki konserwowe mini
- ser żółty w plasterkach
-  papryka czerwona

Wszystkie składniki kroimy w grubszą kostkę, ser zwijamy w ruloniki. Na wykałaczki nabijamy przemiennie wszystkie dodatki. Tak naprawdę koreczki można zrobić ze wszystkiego, można dodać szynkę, winogrono, ser pleśniowy, pomidorki koktajlowe, boczek. Co dusza zapragnie. Chwila pracy, za to efekt cieszy oko. 

Smacznego! :)

czwartek, 10 września 2015

Cantuccini - włoskie pyszności.

Cantuccini, Biscotti, włoskie sucharki - jak kto woli. Twarde, kruche ciasteczka, w klasycznej wersji z dodatkiem całych migdałów. Śmiało mogę powiedzieć, że są to moje ulubione ciastka, a ostatnio stały się popisowym wypiekiem mojego kochanego męża. Tak więc mężczyźni - do boju! Ciasteczka są bardzo proste w wykonaniu, a jakie efektowne... Zachęcam. Warto również zaznaczyć, że w szczelnym słoju bądź puszce można przechowywać je nawet kilka tygodni. Doskonale smakują maczane w kawie, herbacie bądź... winie. 



Składniki:
- 200g migdałów
- 250g mąki pszennej
- 1 opakowanie cukru waniliowego
- 1 łyżeczka proszku do pieczenia
- 25g masła
- 180g cukru
- szczypta soli
- pół łyżeczki olejku migdałowego
- 2 jajka

Migdały zalewamy wrzątkiem, odczekujemy chwilę i obieramy je ze skórki. Przekładamy na sitko bądź ściereczkę kuchenną i zostawiamy do wyschnięcia. 
Mieszamy cukier, cukier waniliowy, mąkę, proszek do pieczenia, masło, sól olejek migdałowy i jajka. Wyrabiamy jednolite ciasto, ciasto bywa wyjątkowo klejące. Dodajemy obrane migdały, wgniatamy je starannie w masę. Z ciasta formujemy kulę, owijamy folią i chłodzimy w lodówce na około 30-40 minut. Po tym czasie dzielimy ciasto na równe cztery części, z każdej formujemy wałek o długości około 25-30cm. Wałki układamy na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia, można je oddzielić kawałkami papieru by się nie posklejały. Pieczemy w piekarniku nagrzanym do 200°C (z termoobiegiem) przez 15 minut.
Po tym czasie wyjmujemy blachę z piekarnika i lekko studzimy, następnie kroimy wałki na lekko ukośne kromeczki o grubości 1-2cm. Kawałki układamy ponownie na blaszce wyłożonej papierem, nacięciem do dołu. Pieczemy kolejne 10-12 minut w temperaturze 200°C (z termoobiegiem). Ciasteczka muszą się ładnie zarumienić. Wyjmujemy z piekarnika i zostawiamy do całkowitego ostygnięcia. Wystudzone ciasteczka można przechowywać w metalowej puszce bądź szklanych słojach.
 W ramach urozmaicenia do ciasta można również dodawać suszone owoce takie jak morele, rodzynki, żurawinę albo orzechy.

Smacznego!

Sałatka z gruszką, serem pleśniowym i szynką parmeńską.

Sałatka idealna, poważnie. Lekka, a przy tym sycąca. Kolorowa. Faktury składników rewelacyjnie się uzupełniają - świeża rukola, delikatny ser, chrupiące orzechy, słodka gruszka i słona szynka... Rewelacja!
Idealna na kolację, świetnie sprawdzi się w sytuacji kiedy chcemy podać gościom coś pysznego, a zarazem szybkiego w przygotowaniu.





Składniki na 4 osoby:
- opakowanie rukoli
- pół opakowania roszponki
- 2 krążki sera pleśniowego (wedle uznania, ja użyłam camemberta)
- mały kawałek parmezanu
- 12-14 plastrów szynki parmeńskiej
- garść orzechów włoskich
- 2 gruszki (nie mogą być za miękkie)
- pomidorki koktajlowe (12 sztuk)

Składniki na sos:
- oliwa z oliwek
- sól
- pieprz (najlepiej świeżo mielony)
- miód naturalny
- sok z cytryny

Gruszki obieramy ze skórki, kroimy na ćwiartki, usuwamy gniazda nasienne i kroimy każdą ćwiartkę na 3 części. Z każdej gruszki uzyskujemy 12 kawałków.
Krążki sera pleśniowego kroimy w ten sam sposób, uzyskując 12 kawałków.
Plastry szynki parmeńskiej kroimy wzdłuż na połowę. Kawałki gruszki owijamy szynką.
Parmezan trzemy na tarce na grubsze plasterki.

Czas na sos. Do pustego słoiczka wlewamy około 12 łyżek oliwy z oliwek, dodajemy łyżkę soku z cytryny, łyżeczkę miodu oraz sól i pieprz do smaku. Proporcje można zmieniać wedle własnego uznania. Całość dokładnie mieszamy do uzyskania gładkiej emulsji.

Na talerz wykładamy rukolę i roszponkę, na liściach układamy przemiennie gruszkę owiniętą szynką parmeńską oraz kawałki sera pleśniowego, po sześć kawałków. Dodajemy kawałki parmezanu, orzechy, pomidorki koktajlowe. Całość polewamy sosem i posypujemy świeżo zmielonym pieprzem.

Sałatkę polecam podawać z grzankami ziołowymi bądź czosnkowymi, które są błyskawiczne w przygotowaniu - do masła wystarczy dodać ulubione zioła np. pietruszkę, szczypiorek, bazylię bądź przeciśnięte ząbki czosnku, doprawić solą i pieprzem. Takim masełkiem smakowym smarujemy kromki bagietki lub bułki i zapiekamy w piekarniku w temp. 200°C przez około 8-10 minut.

Smacznego!