Szukaj

czwartek, 4 stycznia 2018

Sałatka z grzankami i sosem balsamicznym.

Sałatka z pomidorkami i sosem balsamicznym, do tego pełnoziarniste grzanki z pesto i mozarellą. Sałatka jest naprawdę pyszna i błyskawiczna w przygotowaniu, idealna na kolację.




Składniki:
- mix sałat 
- roszponka
- pomidorki koktajlowe 
- pełnoziarnista bagietka
- pesto bazyliowe / pomidorowe 
- mozarella
- bazylia 

Na sos:
-3 łyżki oliwy z oliwek
- pieprz świeżo mielony
- 2 łyżki octu balsamicznego
- łyżeczka miodu

Bagietkę kroimy na kromki, smarujemy pesto, na wierzch kładziemy plaster mozarelli i posypujemy bazylią suszoną. Zapiekamy w piekarniku nagrzanym do 185 stopni przez około 7-8 minut, ser musi się rozpuścić, a bagietka zarumienić.
W między czasie na talerze wykładamy zieleninę, pomidorki i polewamy całość sosem balsamicznym.
Na górę kładziemy gotowe grzanki. Podajemy od razu po przygotowaniu. 

Smacznego! :)

Bananowe smoothie bowl z prażonym słonecznikiem i granatem.

Kolejny pomysł na miseczkę smoothie. Pełna witamin i dobrych tłuszczów, pożywna i pyszna. W sam raz na drugie śniadanie.




Składniki na 1 porcję:
- 1,5 banana
- 3 łyżki jogurtu greckiego 
- odrobina mleka 
- 2 łyżki ziaren słonecznika
- łyżka owoców granatu

1 banana blendujemy na gładko z jogurtem i odrobiną mleka. Przelewamy do miseczki. Słonecznik prażymy na suchej patelni. Na wierzch smoothie wykładamy pokrojoną połówkę banana, ziarna słonecznika i granata. 

Sałatka z pieczonymi burakami i fetą.

Sałatka z pieczonymi burakami i fetą. Pyszna, zdrowa i nieco inna niż wszystkie sałatki. Idealna solo bądź jako dodatek do mięs.



Składniki:
- roszponka
- buraki 
- oliwa
- sól, pieprz
- ser feta
- słonecznik łuskany

Na sos: 
- łyżeczka miodu
- 3 łyżki oliwy z oliwek
- 2 łyżki octu balsamicznego

Buraki obieramy ze skóry, kroimy na połówki, skrapiamy oliwą, solimy, pieprzymy i owijamy każdą połówkę w folię aluminiową. Pieczemy około 30 minut (do miękkości) w piekarniku nagrzanym do 185 stopni. Chłodzimy i kroimy w kostkę.
Na talerz wykładamy zieleninę, dodajemy buraka, fetę i prażone ziarna słonecznika. 
Polewamy sosem. 

Malinowe smoothie bowl.

Smoothie bowl czyli miseczka pełna zdrowia, witamin i oczywiście smaku! Idealna propozycja na śniadanie czy drugie śniadanie, nie tylko dla dbających o linię. 




Składniki na 1 porcję:
- 100g malin (mogą być mrożone)
- 3 łyżki jogurtu greckiego
- pół łyżeczki miodu
- kilka malin na przybranie
- pół banana
- amarantus ekspandowany

Maliny, miód i jogurt blendujemy na gładko. Przelewamy do miseczki. Na wierzch wykładamy amarantus, banana i kilka malin. Jemy  od razu. Smacznego! :) 

środa, 3 stycznia 2018

Omlet z serka wiejskiego.

Pyszny, puszysty, delikatny. Błyskawiczny w przygotowaniu. Zdrowy. Same pozytywy! Można podawać w wersji na słodko i słono.  Na śniadanie i deser. U mnie z owocami, czekolada, dżemem - królewskie śniadanie! :)




Składniki na 2 omlety:
- 200g serka wiejskiego
- 4 jajka 
- 2 płaskie łyżeczki masła
- ulubione dodatki: dżem, powidła, nutella, owoce

Jajka roztrzepujemy widelcem, dodajemy odsączony serek wiejski (bez śmietanki). Na małej patelni rozpuszczamy płaską łyżeczkę masła i smażymy omlet (z połowy porcji). Omlet musi robić się na średnim ogniu, po około 3 minutach obracamy go na drugą stronę i smażymy kolejne 2-3 minuty. 

Podajemy na ciepło, z ulubionymi dodatkami. 

Smacznego! 

Sałatka z grillowanych warzyw z dipem ziołowym.

Pomysł na błyskawiczny obiad bądź kolację na ciepło. Warzywa robią się właściwie same, a efekt końcowy jest pyszny. Danie wege, lekkie i pożywne. Doskonałe również jako dodatek do mięs. 





Składniki:
- marchewka
- pietruszka 
- czerwona cebula
- papryka czerwona
- ziemniaki
- buraki
- oliwa z oliwek
- sól, pieprz
- zioła: bazylia, tymianek, zioła prowansalskie

Na dip:
- 100g fety
- 3 łyżki jogurtu greckiego
- ulubione zioła, ja użyłam miksu ziół do sałatek (bazylia, oregano, koperek, pietruszka)

Warzywa dokładnie myjemy, nie obieramy ze skórki. Wyjątkiem są buraki. Skrapiamy całość oliwą z oliwek, doprawiamy odrobiną soli. Ziemniaki i pietruszkę doprawiamy tymiankiem, cebulę i buraczki świeżo mielonym pieprzem, marchewki i paprykę bazylią.Warzywa wykładamy na blachę z papierem do pieczenia i pieczemy w piekarniku nagrzanym do przez około 35-40 minut, muszą się ładnie zarumienić.
Podajemy na roszponce bądź rukoli, z dipem bądź sosem czosnkowym. 

Smacznego! 

Daktylowo-orzechowe pralinki.

Przepis na te kuleczki dostałam od mojej koleżanki Moniki (dzięki kochana! :)) pochodzi z książki "Słodka kuchnia roślinna". Oczywiście nie byłabym sobą, gdybym go odrobinę nie zmodyfikowała... Przepis jest banalnie prosty, a efekt świetny! Są zdrowe, słodkie, pyszne. I pięknie wyglądają. 




Składniki na 18 kuleczek:
- 130g suszonych daktyli (bez pestek)
- 100g nerkowców bądź migdałów bez skórki
- 3-4 łyżki gorzkiego kakao (ja najbardziej lubię Decomoreno)
- posypki, w moim wypadku to wiórki kokosowe, płatki migdałowe i gorzkie kakao 


Daktyle przekładamy do miski i zalewamy wrzątkiem, tak by woda całkowicie je przykryła. Przykrywamy miskę i moczymy daktyle około 40-60 minut, by były miękkie. Odcedzamy. Dodajemy orzechy bądź migdały i blendujemy na gładką masę, przynajmniej 2-3 minuty. Dodajemy kakao, na początek 2-3 łyżki, później dosypujemy już by uzyskać konsystencję odpowiednią do lepienia. Chowamy do lodówki na 20 minut. Lekko schłodzona masa lepiej się formuje. Delikatnie zwilżamy dłonie i formujemy kuleczki, które obtaczamy w wybranej posypce. Gotowe pralinki chłodzimy w lodówce przynajmniej 2-3 godziny.
Przechowywane w lodówce wytrzymają około tygodnia, można je również zamrozić - testowałam i nie tracą ani na smaku ani na wyglądzie.