Szukaj

sobota, 26 października 2013

Zapiekane pulpeciki w sosie warzywnym.

Pulpety najczęściej kojarzą się z bezbarwnym mięsem, podanym z warzywną ciapą. Wielu z nas ma takie wspomnienie z przedszkola czy szkoły. 
Moje zapiekane pulpeciki są tego całkowitym przeciwieństwem. Aromatyczne, pełne smaków, podane z kolorowym, warzywno-bazyliowym sosem i ryżem. Miękkie, a z góry chrupiące. Idealne nawet dla osób dbających o linię.
Nam bardzo smakowały i z pewnością będziemy je powtarzać!



Składniki
Na pulpeciki:
- 500g mielonego mięsa 
- 3-4 łyżki bułki tartej
- jajko
- cebula
- 2 ząbki czosnku
- pęczek świeżej bazylii 
- pół łyżeczki ziół prowansalskich
- natka z pietruszki 
- olej 
- sól, pieprz

Na sos:
- 2 duże czerwone papryki
- 1 duża żółta papryka
- 1 duża cebula
- 2 marchewki
- 2 puszki pomidorów w sosie własnym (ewentualnie w sosie bazyliowym)
- 4 ząbki czosnku
- pęczek świeżej bazylii
- łyżeczka słodkiej papryki w proszku
- olej
- sól, pieprz

Zaczynamy od mięsa. Cebulę kroimy w kostkę, czosnek przeciskamy przez praskę i podsmażamy na niewielkiej ilości oleju aż do zeszklenia. Do surowego mięsa dodajemy podsmażoną cebulę i czosnek, bułkę tartą, przyprawy, jajko oraz posiekaną bazylię i natkę pietruszki. Całość dokładnie mieszamy. Gdy masa jest mało gęsta można dodać łyżkę bułki tartej. Formujemy małe kuleczki, układamy na desce i wkładamy do lodówki na przynajmniej 30 minut.

W tym czasie możemy przygotować sos. Papryki i marchewkę kroimy w cienkie słupki, cebulę i pomidory z puszki w kostkę, czosnek przeciskamy przez praskę, bazylię siekamy. Na patelni podsmażamy cebulę i czosnek, po chwili dodajemy marchewkę i paprykę. Całość smażamy 6-8 minut. Dodajemy pomidory z puszki razem z sosem oraz paprykę w proszku, gotujemy chwilę. Po zdjęciu z ognia dodajemy bazylię, sól i pieprz.

Sos wylewamy do naczynia żaroodpornego, na górze układamy kuleczki z mięsa tak by ich dolna część była zanurzona w sosie. Górę można posypać startym, żółtym serem ale nie jest to konieczne.
Zapiekamy w temperaturze 200°C przez 25 minut pod przykryciem, a następnie 20 minut bez niego. 
Podajemy z ryżem.

Smacznego! :)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Proszę o Wasze sugestie dotyczące bloga i przepisów, komentarze i co tylko chcecie. Dziękuję za każdy wpis! :)